PZLOW LOGODarz Bór!

Te puszcze stołeczne, ludziom nie znane tajniki.
W języku swoim strzelcy zowią: mateczniki.

Kamień

Nasze Koło ma już 78 lat!

Działo się w Rakoniewicach, powiecie wolsztyńskim, województwie poznańskim w dniu 18 grudnia 1945 r. To pierwsze zdanie naszej kroniki wpisane w niej przez Kolegę założyciela Antoniego Walorczyka. Był to wstęp do sprawozdania z zebrania organizacyjnego.

Jesteśmy zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim
i podlegamy pod Zarząd Okręgowy w Poznaniu.

Do dyspozycji mamy prawie 12 858 hektarów łąk i lasów.

Torfiska

Torfiska

Matecznik - 26 hektarowy obszar po dawnym wydobyciu torfu, który jest ostoją dla wielu dzikich zwierząt

Aktywna gospodarka łowiecka

Troszczymy się o odpowiednie warunki bytowania zwierzyny. Przez uprawianie poletek łowieckich wzbogacamy naturalną bazę żerową. Skupiamy się na ochronie pól uprawnych.

Kanalik
Daniele

Gospodarka łowiecka

Podstawą gospodarki łowieckiej w naszym kole jest zwierzyna gruba. Na terenie wszystkich obwodów występuje liczna populacja jelenia szlachetnego, daniela, sarny oraz coraz mniej licznego w ostatnim czasie dzika (z uwagi na ASF).

Łowisko

Areał, na którym gospodarujemy uległ zmianie. Obecnie polujemy na dwóch obwodach - 350 i 357. Dla ograniczenia ilości szkód łowieckich grodzimy problematyczne uprawy, współpracujemy z rolnikami w ochronie upraw, przekazując im materiały do budowy zapór, odstraszania.

Strzelectwo myśliwskie

Dbamy o doskonalenie sztuki strzelectwa myśliwskiego. Organizujemy coroczne treningi, podnoszące sprawność strzelecką, dbając o zachowanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników polowania. Aktywnie startujemy w zawodach rangi wojewódzkiej jak i krajowej. Członek naszego Koła wywalczył tytuł Mistrza Polski w klasie powszechnej, a także Drużynowego Mistrza Polski w Finale Ligii Strzeleckiej.

Sprzedaz

Sprzedaż bezpośrednia dziczyzny

Nasze koło prowadzi bezpośrednią sprzedaż dziczyzny pozyskanej w zarządzanych przez siebie obwodach łowieckich.

Historia Koła Łowieckiego

Karty naszej Kroniki nierozerwalnie łączą się z Śp. Kolegom Antonim Walorczykiem, jednego z zalożyciela naszego Koła, pełniącego nieprzerwanie do roku 1997 funkcję skarbnika i kronikarza. Jej pozostałe puste kartki pozostaną niezapisane, a pamięć o koledze Antonim będzie wiecznie żywa.

"Nazwę tę zaproponował Kolega Sylwester Mańczak uzadaniając swój wniosek tym, ze został przez Łowczego zdrowo ochrzaniony za spóźnienie na dzisiejsze zebranie. Kolega Łowczy Leon Marciniak będąc przeziębiony miał glos podobny do glosu kaczora. Zebrani jednoglośnie propozycje zaakceptowali, uznając tym samym wkład pracy Kolegi Łowczego w działalność Koła"

– Geneza nazwy zapisana w Kronice Koła

Kronika

Kraina Wiecznych Łowów

Gdy wybije mej pieśni godzina, pochowajcie mnie w kniei zielonej. Niech nade mną zaszumi gęstwina, hymn myśliwski radości minionej. Kiedy wiosna radośnie nastanie, niech nade mną pieśń głuszca posłyszę. Niechaj słonek miłosne chrapanie, do snu moją duszę kołysze.

Julian Ejsmond

Rys historyczny

Materiał źrodłowy czerpano z niezwykle bogatej Kroniki, którą po dzień dzisiejszy prowadzenie kontynuuje Kolega Jacek Leśniczak.

Kalendarz myśliwski